EPCOS (TDK) B41851A6476M
B41851A6476M picture photo
Mfg. Part Number
B41851A6476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41851A6476M.pdf
Availability of B41851A6476M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41851A6476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41851A6476M
Internal Part NumberEIS-B41851A6476M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41851
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41851A6476M
Related LinksB41851, B41851A6476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41851A6476M Details Description
Related parts for B41851A6476M
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 001 250V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 27A 1.87 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16WQFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 500' datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 6.4A datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 3W NC PNP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf