Vicor Corporation V300B5H150BF
V300B5H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B5H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5H150BF.pdf
Availability of V300B5H150BF
QUANTITY
V300B5H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5H150BF
Internal Part NumberEIS-V300B5H150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5H150BF
Related LinksV300B5, V300B5H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5H150BF Details Description
Related parts for V300B5H150BF
IC REG LDO 2.6V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT MINI TYPE E datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE P R/A datasheet.pdf