EPCOS (TDK) B41858C4398M9
B41858C4398M9 picture photo
Mfg. Part Number
B41858C4398M9
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41858C4398M9.pdf
Availability of B41858C4398M9
QUANTITY
B41858C4398M9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C4398M9
Internal Part NumberEIS-B41858C4398M9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.381A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C4398M9
Related LinksB41858, B41858C4398M9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C4398M9 Details Description
Related parts for B41858C4398M9
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/SKT WALL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 63POS datasheet.pdf