EPCOS (TDK) B41858C7478M
B41858C7478M picture photo
Mfg. Part Number
B41858C7478M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41858C7478M.pdf
Availability of B41858C7478M
QUANTITY
B41858C7478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C7478M
Internal Part NumberEIS-B41858C7478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current4.467A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C7478M
Related LinksB41858, B41858C7478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C7478M Details Description
Related parts for B41858C7478M
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf