EPCOS (TDK) B41858C8277M
B41858C8277M picture photo
Mfg. Part Number
B41858C8277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41858C8277M.pdf
Availability of B41858C8277M
QUANTITY
B41858C8277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C8277M
Internal Part NumberEIS-B41858C8277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)169 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current876mA
Impedance153 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C8277M
Related LinksB41858, B41858C8277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C8277M Details Description
Related parts for B41858C8277M
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
IC 10MHZ Z8500 CMOS SCC 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PLUG HE13 IDC 180 2 P AWG 26-24 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 750LM WHT datasheet.pdf
IC REG 1-6 PHASE CTRLT VR 48QFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 180UF 10V AXIAL datasheet.pdf