Vishay/Dale RN55C6730BB14
RN55C6730BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6730BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6730BB14.pdf
Availability of RN55C6730BB14
QUANTITY
RN55C6730BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6730BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6730BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6730BB14
Related LinksRN55C6, RN55C6730BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6730BB14 Details Description
Related parts for RN55C6730BB14
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf