EPCOS (TDK) B41858C8566M8
B41858C8566M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41858C8566M8
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41858C8566M8.pdf
Availability of B41858C8566M8
QUANTITY
B41858C8566M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41858C8566M8
Internal Part NumberEIS-B41858C8566M8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41858
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41858C8566M8
Related LinksB41858, B41858C8566M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41858C8566M8 Details Description
Related parts for B41858C8566M8
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG ZIF 34POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A BNCM datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf