EPCOS (TDK) B41889A2228M
B41889A2228M picture photo
Mfg. Part Number
B41889A2228M
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41889A2228M.pdf
Availability of B41889A2228M
QUANTITY
B41889A2228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41889A2228M
Internal Part NumberEIS-B41889A2228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41889
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41889A2228M
Related LinksB41889, B41889A2228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41889A2228M Details Description
Related parts for B41889A2228M
IC TXRX RS-232 3:5 2.7V 28SSOP datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
LED 17.46MM ORANGE DIFF PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 14AWG PLUS KEYED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC DDR2 256M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf