EPCOS (TDK) B41890A5567M
B41890A5567M picture photo
Mfg. Part Number
B41890A5567M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41890A5567M.pdf
Availability of B41890A5567M
QUANTITY
B41890A5567M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41890A5567M
Internal Part NumberEIS-B41890A5567M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41890
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)74 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.205A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41890A5567M
Related LinksB41890, B41890A5567M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41890A5567M Details Description
Related parts for B41890A5567M
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3 datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR SSOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf