EPCOS (TDK) B41895A6158M
B41895A6158M picture photo
Mfg. Part Number
B41895A6158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41895A6158M.pdf
Availability of B41895A6158M
QUANTITY
B41895A6158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41895A6158M
Internal Part NumberEIS-B41895A6158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41895
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.59A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41895A6158M
Related LinksB41895, B41895A6158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41895A6158M Details Description
Related parts for B41895A6158M
CONN HOUSING 44POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HOLDER FOR SL-CH** datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf