EPCOS (TDK) B43041A2686M
B43041A2686M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A2686M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43041A2686M.pdf
Availability of B43041A2686M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041A2686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A2686M
Internal Part NumberEIS-B43041A2686M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A2686M
Related LinksB43041, B43041A2686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A2686M Details Description
Related parts for B43041A2686M
TVS DIODE 36VWM 62.69VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QSOP datasheet.pdf
IC BRIDGE DVR P/N-CH 2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.125 CLIP TIN datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FLARE PLATE,TERMINYL #6 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
VARISTOR 300A 26V 1210 datasheet.pdf