EPCOS (TDK) B43041A5106M
B43041A5106M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A5106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43041A5106M.pdf
Availability of B43041A5106M
QUANTITY
B43041A5106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A5106M
Internal Part NumberEIS-B43041A5106M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A5106M
Related LinksB43041, B43041A5106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A5106M Details Description
Related parts for B43041A5106M
IGBT SIP MODULE 600V 8.8A IMS-2 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf