EPCOS (TDK) B43041A5226M
B43041A5226M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A5226M
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43041A5226M.pdf
Availability of B43041A5226M
QUANTITY
B43041A5226M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A5226M
Internal Part NumberEIS-B43041A5226M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A5226M
Related LinksB43041, B43041A5226M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A5226M Details Description
Related parts for B43041A5226M
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.295" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 15 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 900V DO-9 datasheet.pdf
IC EMBEDDED CTLR 128LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 13POS SLD R/A SMD datasheet.pdf