Taiyo Yuden HK10051N8S-TV
HK10051N8S-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK10051N8S-TV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 300MA 120 MOHM
Datasheet Download
HK10051N8S-TV.pdf
Availability of HK10051N8S-TV
QUANTITY
HK10051N8S-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK10051N8S-TV
Internal Part NumberEIS-HK10051N8S-TV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK10051N8S-TV
Related LinksHK1005, HK10051N8S-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK10051N8S-TV Details Description
Related parts for HK10051N8S-TV
RES SMD 180K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
LASER DIODE BLUE-VIOLET LP 20MW datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf
100V PNP medium power transistor IC datasheet.pdf