EPCOS (TDK) B43041A9156M
B43041A9156M picture photo
Mfg. Part Number
B43041A9156M
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43041A9156M.pdf
Availability of B43041A9156M
QUANTITY
B43041A9156M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041A9156M
Internal Part NumberEIS-B43041A9156M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current143mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041A9156M
Related LinksB43041, B43041A9156M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041A9156M Details Description
Related parts for B43041A9156M
HEADER OPEN .030"DIA .300 16POS datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC BUCK CONVETER datasheet.pdf
FLANGE FOR PJU 10X8 2/PKG datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf