EPCOS (TDK) B43041B1107M
B43041B1107M picture photo
Mfg. Part Number
B43041B1107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
B43041B1107M.pdf
Availability of B43041B1107M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041B1107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041B1107M
Internal Part NumberEIS-B43041B1107M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041B1107M
Related LinksB43041, B43041B1107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041B1107M Details Description
Related parts for B43041B1107M
IC REG LDO 1.8V 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.6V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 6.2KSPS 64NFBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 427K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf