EPCOS (TDK) B43041B5107M
B43041B5107M picture photo
Mfg. Part Number
B43041B5107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43041B5107M.pdf
Availability of B43041B5107M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43041B5107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43041B5107M
Internal Part NumberEIS-B43041B5107M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43041
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43041B5107M
Related LinksB43041, B43041B5107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43041B5107M Details Description
Related parts for B43041B5107M
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES +-10V 14CDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf