EPCOS (TDK) B43082A2685M
B43082A2685M picture photo
Mfg. Part Number
B43082A2685M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43082A2685M.pdf
Availability of B43082A2685M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43082A2685M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082A2685M
Internal Part NumberEIS-B43082A2685M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43082
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082A2685M
Related LinksB43082, B43082A2685M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082A2685M Details Description
Related parts for B43082A2685M
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 31A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 6.14MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf