EPCOS (TDK) B43082A5106M
B43082A5106M picture photo
Mfg. Part Number
B43082A5106M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43082A5106M.pdf
Availability of B43082A5106M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43082A5106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082A5106M
Internal Part NumberEIS-B43082A5106M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43082
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082A5106M
Related LinksB43082, B43082A5106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082A5106M Details Description
Related parts for B43082A5106M
DIODE GEN PURP 600V 50A WAFER datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 105MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMP R-R CMOS 280MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf