ITT Cannon, LLC CIR06AF-36-10S
CIR06AF-36-10S picture photo
Mfg. Part Number
CIR06AF-36-10S
Brief Description
CONN PLUG 48POS STRGHT SKT
Datasheet Download
CIR06AF-36-10S.pdf
Availability of CIR06AF-36-10S
QUANTITY
CIR06AF-36-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR06AF-36-10S
Internal Part NumberEIS-CIR06AF-36-10S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR06AF-36-10S
Related LinksCIR06AF, CIR06AF-36-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR06AF-36-10S Details Description
Related parts for CIR06AF-36-10S
RES ARRAY 3 RES 2K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 165BGA datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
F39-JC3F2 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf