Vicor Corporation VI-20N-CY-S
VI-20N-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-20N-CY-S.pdf
Availability of VI-20N-CY-S
QUANTITY
VI-20N-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20N-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-CY-S
Related LinksVI-20, VI-20N-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-CY-S Details Description
Related parts for VI-20N-CY-S
IC VIDEO OPAMP HS LN 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 610MA 250 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 21A 0.48 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf