EPCOS (TDK) B43082A5106M
B43082A5106M picture photo
Mfg. Part Number
B43082A5106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43082A5106M.pdf
Availability of B43082A5106M
QUANTITY
B43082A5106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082A5106M
Internal Part NumberEIS-B43082A5106M
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082A5106M
Related LinksB43082, B43082A5106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082A5106M Details Description
Related parts for B43082A5106M
CONN AC RECEPT NEMA 125VAC 10A datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 14POS datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9 M 10" YEL JACKP datasheet.pdf
IC MCU 16KB 4KB RAM 85LGA datasheet.pdf
RES 43 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf