EPCOS (TDK) B43082F2686M
B43082F2686M picture photo
Mfg. Part Number
B43082F2686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
B43082F2686M.pdf
Availability of B43082F2686M
QUANTITY
B43082F2686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43082F2686M
Internal Part NumberEIS-B43082F2686M
Standard Package375
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43082
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43082F2686M
Related LinksB43082, B43082F2686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43082F2686M Details Description
Related parts for B43082F2686M
CONN MU ATTENUATOR FIXED 4DB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 330V QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf