EPCOS (TDK) B43086A4106M
B43086A4106M picture photo
Mfg. Part Number
B43086A4106M
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
B43086A4106M.pdf
Availability of B43086A4106M
QUANTITY
B43086A4106M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43086A4106M
Internal Part NumberEIS-B43086A4106M
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43086
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current208mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43086A4106M
Related LinksB43086, B43086A4106M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43086A4106M Details Description
Related parts for B43086A4106M
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN WIRE CAP RED PIDG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
KIT DEV PSOC POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.8A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf