Panasonic Electronic Components 20SEPF120M+TSS
20SEPF120M+TSS picture photo
Mfg. Part Number
20SEPF120M+TSS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEPF120M+TSS.pdf
Availability of 20SEPF120M+TSS
QUANTITY
20SEPF120M+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEPF120M+TSS
Internal Part NumberEIS-20SEPF120M+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPF
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEPF120M+TSS
Related Links20SEPF1, 20SEPF120M+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEPF120M+TSS Details Description
Related parts for 20SEPF120M+TSS
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 1.6MM CHIPLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DUOPLG 5.0 BU-STE 6P datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2000-16 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf