TDK Corporation RLF12560T-5R6N9R2
RLF12560T-5R6N9R2 picture photo
Mfg. Part Number
RLF12560T-5R6N9R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 9.2A 8.5 MOHM
Datasheet Download
RLF12560T-5R6N9R2.pdf
Availability of RLF12560T-5R6N9R2
QUANTITY
RLF12560T-5R6N9R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLF12560T-5R6N9R2
Internal Part NumberEIS-RLF12560T-5R6N9R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating9.2A
Current - Saturation9.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLF12560T-5R6N9R2
Related LinksRLF12560, RLF12560T-5R6N9R2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
RLF12560T-5R6N9R2 Details Description
Related parts for RLF12560T-5R6N9R2
CONN SPRING CONT 24 POS .256 SMD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SPI 4.8KHZ 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LC-ST DUPLEX ASSEM 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf