EPCOS (TDK) B43086A9476M
B43086A9476M picture photo
Mfg. Part Number
B43086A9476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
B43086A9476M.pdf
Availability of B43086A9476M
QUANTITY
B43086A9476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43086A9476M
Internal Part NumberEIS-B43086A9476M
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43086
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43086A9476M
Related LinksB43086, B43086A9476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43086A9476M Details Description
Related parts for B43086A9476M
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 155.4412MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
RS-FCN40S-G4 FUJITSU INTERFA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA DIE datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT datasheet.pdf