EPCOS (TDK) B43231A9567M
B43231A9567M picture photo
Mfg. Part Number
B43231A9567M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43231A9567M.pdf
Availability of B43231A9567M
QUANTITY
B43231A9567M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231A9567M
Internal Part NumberEIS-B43231A9567M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43231
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.73A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231A9567M
Related LinksB43231, B43231A9567M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231A9567M Details Description
Related parts for B43231A9567M
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf