Vicor Corporation V150A48T500BG2
V150A48T500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48T500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48T500BG2.pdf
Availability of V150A48T500BG2
QUANTITY
V150A48T500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48T500BG2
Internal Part NumberEIS-V150A48T500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48T500BG2
Related LinksV150A48, V150A48T500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48T500BG2 Details Description
Related parts for V150A48T500BG2
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf