Riedon PCR1206-4R7J1
PCR1206-4R7J1 picture photo
Mfg. Part Number
PCR1206-4R7J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
PCR1206-4R7J1.pdf
Availability of PCR1206-4R7J1
QUANTITY
PCR1206-4R7J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1206-4R7J1
Internal Part NumberEIS-PCR1206-4R7J1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1206-4R7J1
Related LinksPCR120, PCR1206-4R7J1 Datasheet, Riedon Distributor
PCR1206-4R7J1 Details Description
Related parts for PCR1206-4R7J1
IC XDCP 100-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OCT BUFFER/LINE DVR 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
IC TXRX NFC COMPLIANT 32HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRONT 3MM RND 4MM datasheet.pdf