EPCOS (TDK) B43231B1158M
B43231B1158M picture photo
Mfg. Part Number
B43231B1158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43231B1158M.pdf
Availability of B43231B1158M
QUANTITY
B43231B1158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231B1158M
Internal Part NumberEIS-B43231B1158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.83A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231B1158M
Related LinksB43231, B43231B1158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231B1158M Details Description
Related parts for B43231B1158M
RES 125 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 8' RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 80POS datasheet.pdf