EPCOS (TDK) B43231C187M
B43231C187M picture photo
Mfg. Part Number
B43231C187M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
B43231C187M.pdf
Availability of B43231C187M
QUANTITY
B43231C187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231C187M
Internal Part NumberEIS-B43231C187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43231
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231C187M
Related LinksB4323, B43231C187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231C187M Details Description
Related parts for B43231C187M
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TOOL F.BACK CODING DEVICE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X6 YEL KEYB0 datasheet.pdf