EPCOS (TDK) B43231C9107M
B43231C9107M picture photo
Mfg. Part Number
B43231C9107M
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43231C9107M.pdf
Availability of B43231C9107M
QUANTITY
B43231C9107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231C9107M
Internal Part NumberEIS-B43231C9107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231C9107M
Related LinksB43231, B43231C9107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231C9107M Details Description
Related parts for B43231C9107M
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.039DIA SILVER datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 33POS 2.54MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
MICRO DB 52POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP 3KVP 800PF 20% datasheet.pdf