EPCOS (TDK) B43231C9277M
B43231C9277M picture photo
Mfg. Part Number
B43231C9277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43231C9277M.pdf
Availability of B43231C9277M
QUANTITY
B43231C9277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231C9277M
Internal Part NumberEIS-B43231C9277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231C9277M
Related LinksB43231, B43231C9277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231C9277M Details Description
Related parts for B43231C9277M
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 500MHZ 457TEPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf