EPCOS (TDK) B43231E2277M
B43231E2277M picture photo
Mfg. Part Number
B43231E2277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43231E2277M.pdf
Availability of B43231E2277M
QUANTITY
B43231E2277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231E2277M
Internal Part NumberEIS-B43231E2277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231E2277M
Related LinksB43231, B43231E2277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231E2277M Details Description
Related parts for B43231E2277M
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
WIRE SAD-SIDE ENTRY ON-BASE .56" datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 6.35MMX16.5M datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf