EPCOS (TDK) B43231F2157M
B43231F2157M picture photo
Mfg. Part Number
B43231F2157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43231F2157M.pdf
Availability of B43231F2157M
QUANTITY
B43231F2157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43231F2157M
Internal Part NumberEIS-B43231F2157M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43231F2157M
Related LinksB43231, B43231F2157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43231F2157M Details Description
Related parts for B43231F2157M
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC CLEAR 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP C-230-14X datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf