Microchip Technology PIC18F45K22T-I/PT
PIC18F45K22T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45K22T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F45K22T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F45K22T-I/PT
QUANTITY
PIC18F45K22T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45K22T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F45K22T-I/PT
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 16/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 22/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45K22T-I/PT
Related LinksPIC18F45, PIC18F45K22T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45K22T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F45K22T-I/PT
JACK SOCKET KIT, .31" LENGTH datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 400A 3TOWER datasheet.pdf
SR BTS PC BRS 8 ASY CP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 4.4A TO277A datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf