EPCOS (TDK) B43252A107M
B43252A107M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
B43252A107M.pdf
Availability of B43252A107M
QUANTITY
B43252A107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A107M
Internal Part NumberEIS-B43252A107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43252
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A107M
Related LinksB4325, B43252A107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A107M Details Description
Related parts for B43252A107M
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POE EXTENDER 15.4W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
NAIL CLIP .315'' datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf