EPCOS (TDK) B43252A5107M
B43252A5107M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A5107M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43252A5107M.pdf
Availability of B43252A5107M
QUANTITY
B43252A5107M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A5107M
Internal Part NumberEIS-B43252A5107M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43252
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A5107M
Related LinksB43252, B43252A5107M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A5107M Details Description
Related parts for B43252A5107M
RES 3.9K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .180A RAD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 8POS PCB datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RSV 1.6 S4 GR datasheet.pdf
FORTIMO LED SLM 1100 17W/830 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf