EPCOS (TDK) B43252A5187M
B43252A5187M picture photo
Mfg. Part Number
B43252A5187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43252A5187M.pdf
Availability of B43252A5187M
QUANTITY
B43252A5187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252A5187M
Internal Part NumberEIS-B43252A5187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252A5187M
Related LinksB43252, B43252A5187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252A5187M Details Description
Related parts for B43252A5187M
MODULE RABBITCORE RCM2120 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.93V LOW SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf