EPCOS (TDK) B43252E2128M
B43252E2128M picture photo
Mfg. Part Number
B43252E2128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43252E2128M.pdf
Availability of B43252E2128M
QUANTITY
B43252E2128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43252E2128M
Internal Part NumberEIS-B43252E2128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.91A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43252E2128M
Related LinksB43252, B43252E2128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43252E2128M Details Description
Related parts for B43252E2128M
CONV DC/DC 2A 0.9-3.6V OUT SMD datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
LED MIDGET FLANGE BASE 14V RED datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf