EPCOS (TDK) B43254A5397M
B43254A5397M picture photo
Mfg. Part Number
B43254A5397M
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43254A5397M.pdf
Availability of B43254A5397M
QUANTITY
B43254A5397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254A5397M
Internal Part NumberEIS-B43254A5397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254A5397M
Related LinksB43254, B43254A5397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254A5397M Details Description
Related parts for B43254A5397M
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
LENS CXP SMOOTH SPOT SQ datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 0.39NH 550MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1A 397 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf