EPCOS (TDK) B43254B1687M
B43254B1687M picture photo
Mfg. Part Number
B43254B1687M
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254B1687M.pdf
Availability of B43254B1687M
QUANTITY
B43254B1687M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254B1687M
Internal Part NumberEIS-B43254B1687M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254B1687M
Related LinksB43254, B43254B1687M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254B1687M Details Description
Related parts for B43254B1687M
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf