Vishay/Dale CMF5538R300DHEK
CMF5538R300DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538R300DHEK
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538R300DHEK.pdf
Availability of CMF5538R300DHEK
QUANTITY
CMF5538R300DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538R300DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5538R300DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538R300DHEK
Related LinksCMF5538, CMF5538R300DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538R300DHEK Details Description
Related parts for CMF5538R300DHEK
RELAY OPTOMOS 170MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 18POS datasheet.pdf
CRYSTAL 30.2200 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf