Cypress Semiconductor CY14B116L-ZS25XI
CY14B116L-ZS25XI picture photo
Mfg. Part Number
CY14B116L-ZS25XI
Brief Description
IC NVSRAM 16MBIT X8 25NS 44TSOP
Datasheet Download
CY14B116L-ZS25XI.pdf
Availability of CY14B116L-ZS25XI
QUANTITY
CY14B116L-ZS25XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14B116L-ZS25XI
Internal Part NumberEIS-CY14B116L-ZS25XI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16M (2M x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14B116L-ZS25XI
Related LinksCY14B116, CY14B116L-ZS25XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14B116L-ZS25XI Details Description
Related parts for CY14B116L-ZS25XI
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 70MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PIN COAXIAL 39GOLD 10AMPS datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2824 datasheet.pdf
ANT MINIDIRECT 12DBI 2.4GHZ NFEM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf