Elna America DXJ-5R5H473U
DXJ-5R5H473U picture photo
Mfg. Part Number
DXJ-5R5H473U
Brief Description
CAP 47MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DXJ-5R5H473U.pdf
Availability of DXJ-5R5H473U
QUANTITY
DXJ-5R5H473U Order Process
Ship out your order
Specifications of DXJ-5R5H473U
Internal Part NumberEIS-DXJ-5R5H473U
PackagingBulk
Capacitance47mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Package / CaseAxial, Can - Horizontal
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DXJ-5R5H473U
Related LinksDXJ-5R, DXJ-5R5H473U Datasheet, Elna America Distributor
DXJ-5R5H473U Details Description
Related parts for DXJ-5R5H473U
IC FLASH 2MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
TIP CHISEL 3.2MM FOR TS 550/600 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 5% 1411 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 50MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 950MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 600V 10A 50KA 6 X 32MM CERA datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM datasheet.pdf