Vishay/Dale RWR80S3R01DSRSL
RWR80S3R01DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R01DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R01DSRSL.pdf
Availability of RWR80S3R01DSRSL
QUANTITY
RWR80S3R01DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R01DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R01DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3R01DSRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S3R01DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3R01DSRSL Details Description
Related parts for RWR80S3R01DSRSL
IC OPAMP VFB 200MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 0.5A 16-DIP datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 190MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
RESISTOR REGENERATION 220W 47 OH datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf