EPCOS (TDK) B43254C4127M
B43254C4127M picture photo
Mfg. Part Number
B43254C4127M
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
B43254C4127M.pdf
Availability of B43254C4127M
QUANTITY
B43254C4127M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254C4127M
Internal Part NumberEIS-B43254C4127M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43254
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254C4127M
Related LinksB43254, B43254C4127M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254C4127M Details Description
Related parts for B43254C4127M
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 3POS W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 320 MOHM datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 19.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf