EPCOS (TDK) B43254D1108M
B43254D1108M picture photo
Mfg. Part Number
B43254D1108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
B43254D1108M.pdf
Availability of B43254D1108M
QUANTITY
B43254D1108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43254D1108M
Internal Part NumberEIS-B43254D1108M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43254D1108M
Related LinksB43254, B43254D1108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43254D1108M Details Description
Related parts for B43254D1108M
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SMD VERT 30AU datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SENSOR CLASS 1 LASER 20M NPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MINI50 RAHDR 8CKT DKGRY POL C datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf