EPCOS (TDK) B43255A9277M
B43255A9277M picture photo
Mfg. Part Number
B43255A9277M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43255A9277M.pdf
Availability of B43255A9277M
QUANTITY
B43255A9277M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43255A9277M
Internal Part NumberEIS-B43255A9277M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43255
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43255A9277M
Related LinksB43255, B43255A9277M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43255A9277M Details Description
Related parts for B43255A9277M
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 100POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
32+32DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
LPATOP 1/90/2 OG datasheet.pdf
RES SMD 97.492K OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf